Wybierając osłony okienne w pierwszej kolejności zwraca się uwagę na ich funkcjonalność i wygląd. Równie ważne jest jednak bezpieczeństwo użytkowania. Osłony od Akant wyposażone są w zabezpieczenia Child Safety, które ograniczają ryzyko wypadku w wyniku użytkowania osłon.
Przepisy jasno wskazują, że osłony okienne powinny być wykonane tak, by były bezpieczne w codziennym użytkowaniu. Budowa osłon, które sterowane są za pomocą sznurka czy łańcuszka, wymagała zatem pewnej modyfikacji, by tworzona przez część sterującą osłoną pętla nie doprowadziła do zadzierzgnięcia. W celu uniknięcia wypadku do żaluzji drewnianych i aluminiowych, rolet przyszybowych i wolnowiszących, plis sterowanych za pomocą sznurka, wertikali i panel tracka zostały dodane elementy zabezpieczające.
Wszystkie osłony Akant z oznaczeniem Child Safety wyposażone są w specjalne oznaczenia oraz instrukcję użytkowania. Oprócz specjalnego dostosowania części osłon do użytkowania przez dzieci, niezwykle ważny jest montaż osłony. Przede wszystkim żaden sznurek czy łańcuszek nie powinien znajdować się niżej niż na wysokości 1,5 metra od ziemi. Sznurki i łańcuszki nie powinny też swobodnie zwisać. W przypadku osłon należy zastosować specjalny napinacz, który utrzymuje sznurek i łańcuszek w bezpiecznej stabilnej pozycji.
Dodatkowo w sytuacji, gdy dziecku uda się sforsować to zabezpieczenie i w jakiś sposób zaplącze się w wiszący sznurek czy łańcuszek, zadziała wtedy mechanizm zrywkowy, który powoduje samowolne rozpięcie się sznurka czy łańcuszka pod wpływem nacisku. Dzięki temu niemożliwe jest zawiśnięcie nad ziemią dziecka zaplątanego w luźno wiszące elementy sterujące.
Należy również pamiętać, że mimo stosowanych zabezpieczeń zaleca się meblowanie pokoi, w których przebywają dzieci, w taki sposób, by łóżeczka dziecięce, przewijaki, sofy, itp. były odsunięte od okna i tym samym uniemożliwiły kontakt dziecka z osłoną.
Sorry, the comment form is closed at this time.