Światło dzienne to ważny element wpływający na samopoczucie – zależny jest od niego m.in. zdrowy sen czy odczuwanie stresu. Niedobór światła dziennego może prowadzić do chorób czy depresji. Ważne jest zatem, aby dbać o odpowiedni poziom światła dziennego w pomieszczeniach, w których spędza się największą ilość czasu.
Wpływ światła dziennego na człowieka
Światło dzienne jest niezmiernie ważne zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jego niedobór może zaburzyć metabolizm, doprowadzić do problemów ze snem, a nawet depresji. Światło dzienne reguluje ludzki zegar biologiczny – określa czas snu i aktywności. Rozmaite badania wskazują, że procesy biologiczne w organizmie są regulowane przez światło. Jakkolwiek krótkie okresy niedoboru światła dziennego mogą nie nieść za sobą wyraźnych skutków ubocznych, tak jego długofalowe ograniczenie może wyraźnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie.
Ważnym aspektem jest także wpływ naturalnego światła na wzrok. Okuliści alarmują, że dobowa ekspozycja na światło dzienne krótsza niż 1 godzina podwyższa stopień ryzyka krótkowzroczności. Światło dzienne jest dla oczu najzdrowsze, dlatego nawet będąc skazanymi na sztuczne światło, warto wybierać to najbardziej zbliżone do naturalnego.
Co więcej – światło dzienne wpływa także na produktywność w pracy i efektywność nauki. Warto zatem dbać, by przestrzeń, w której pracujemy była zorganizowana tak, by w optymalnym stopniu wykorzystywać światło dzienne i na ile to możliwe, ograniczać sztuczne światło.
W Polsce obowiązują nawet wymogi dotyczące powierzchni przeszkleń i co za tym idzie dostępu do światła dziennego. Stosunek przeszkleń do powierzchni podłogi powinien wynosić 1:8.
Osłony okienne, a światło dzienne
By jak najlepiej wykorzystywać walory światła dziennego, warto wybrać osłony, które nie będą go ograniczały. Naszymi faworytem spośród osłon zewnętrznych jest screen, a z osłon wewnętrznych plisa z tkaniną firankową.
Dlaczego screen? Wysokiej jakości tkaniny chronią wnętrze przed promieniowaniem cieplnym i słonecznym. Zabezpieczają tym samym dom przed nadmiernym nagrzewaniem i nasłonecznieniem, ale – co wyróżnia screeny spośród innych osłon zewnętrznych – nie ograniczają przy tym dostępu do światła dziennego. Możemy zatem zniwelować negatywne działanie Słońca, korzystając jednocześnie z jego dobrodziejstwa – światła dziennego.
W przypadku plis z tkaniną firankową funkcjonalność nie jest już tak bogata, jak w screenie, jednak mówiąc o przenikaniu światła dziennego, zdecydowanie warto wspomnieć o tym rozwiązaniu. Plisy świetnie sprawdzają się w sytuacjach, gdy chcemy lekko przesłonić okno w celu dekoracyjnym. Tkaniny firankowe gwarantują 30% – 40% zaciemnienia, więc mimo osłonięcia przeszkleń, wciąż mamy kontakt ze światłem dziennym.
Sorry, the comment form is closed at this time.